İçindeki çocuğu yaşatan insanlar bu işte başarılı olur

İlhan Sadık Telci: “Bu mesleği diğerlerinden ayıran en önemli özellik içinizdeki çocuğu yaşatabildiğiniz sürece bu işi başarıyla yapabilirsiniz”

stanbul’da plastik oyuncaklar, peluş oyuncaklar, ahşap oyuncaklar ve spor malzemeleri sunan Asya Oyuncak, insanımıza kaliteyi uygun fiyata ulaştırmayı ilke edinmiş bir oyuncak ithalat firması. Son yıllarda imalata da başlayan firma için, yüksek teknoloji ile üretilen oyuncak üretiminde dikkat edilen en mühim husus, kanserojen madde içermeyen boyaların kullanılması. Çünkü firma için çocuklarımızın sağlığı her şeyden önce geliyor. Antalya’da 1-5 Kasım 2023 tarihlerinde gerçekleşen 1. Expo Toy – Bir, Oyuncak ve Çocuk Gereçleri Fuarında
sunduğu Playtoys, Trexdino Truck, Monster Truck, Yıldırım ve Çılgın arabaları gibi ses getiren oyuncakları ile fuarın en çok ziyaret edilen standlarından biri olan Asya Oyuncak firma sahibi İlhan Sadık Telci ile fuarın son günü bir söyleşi yaptık.

Asya Oyuncak’ın kuruluşu hakkında bize kısa bilgiler verebilir misiniz?

“Asya Oyuncak, 2020 yılında kuruldu ama ben son 25 yıldır bu sektörün içindeyim. Firmamızın asıl faaliyet alanı ithalat ama son 2 senedir sektörden 11 üretici arkadaşla yeni oyuncaklar imal etmek için ortak çalışıyoruz sadece Asya Oyuncak için üretim yapıyorlar, bu da bize ayrı bir dinanizm katıyor. Kuruluşumuzdan bu yana birlikte çalıştı- ğımız bu arkadaşlarımız ve dostlarımızla imalatta belli bir yol kat ettik.”

ÇOCUK OLDUĞU SÜRECE OYUNCAK OLACAK
1. Expo Toy – Bir fuarı değerlendirmeleriniz nasıl?

“Asya Oyuncak olarak, ilk düzenlendiği seneden itibaren hepsine katıldığımız bu organizasyonun bu seneki 1. Expo Toy – Bir fuarında son yeniliklerimizi ziyaretçilerimize tanıttık, özelliklerini anlattık, ürünlerimiz çok beğenildi. Bu tür etkinliklerde firmaların ticari beklentileri ve kaygıları olabilir ama bizim fuara katılmamızın asıl amacı iş paydaşlarımızla ve arkadaşlarımızla birlikte olmak, sorunları dinlemek ve onlardan yönelimler almak. Teknoloji çok geliştiği için eskisi gibi Anadolu’daki dostlarımız ve iş arkadaşlarımız İstanbul’a gelemiyor. Telefonla, e-maille yeni ürünleri onlarla buluşturmaya çalışıyoruz ama bu fuar birbirimizi görmek, sektörün nereye gittiğini anlamak,
piyasanın nabzını tutmak, birlikte neler yapabileceğimizi konuşmak ve planlar yapmak için bize iyi bir imkan sağlıyor. Bizim fuardan beklentimiz bu olduğu için, fuar bunu her zaman fazlasıyla karşılıyor. Ülkenin ekonomik durumu ortada, biz de sektör olarak bu yansımaların karşılığını görüyoruz, insanlar temkinli hareket ediyor, ama oyuncak devam etmesi gereken bir meslek dalı çünkü çocuk olduğu sürece oyuncak olacak. Bu noktada piyasa koşulları sizi nereye eviriyorsa, ona göre davranmak zorundasınız, ama biz deneyimliyiz, karamsar değiliz.”

FARKLI SEKTÖRLERLE ORTAK ALANLAR

“Oyuncak sektörü ciddi anlamda büyüyor. Bu bağlamda, farklı sektörlerle ortak alanlar bulabildiğimizi gördüm. Mesela kırtasiye, hırdavat ve gıda sektörleri işin içine girerek, oyuncakta bir yer alma isteğindeler, artık sektörün ne kadar geliştiğini görebiliyorsunuz. Biz ne kadar çok tüketiciye ulaşırsak, işimizi o denli tanımlayabilme şansına sahibiz. Benim için bu fuarın en önemli yanı bu, bize bu yönde de ciddi bir deneyim oldu. Her sektörün kendine göre bir ürün gamı var, ortaklaşa iş yapabilmek için, siz de o yöne doğru kanalize oluyorsunuz, çünkü diğer sektörler de sektöre girdikçe, alanınız genişliyor, bu da size ürün gamınızı geliştirmeniz gerektiğini söylüyor, böylece yenilikler yapılıyor. Şu anda hem global anlamda hem de ülkemizde ekonomik sıkıntılar var ama biz hedef kitlemiz çocuk olduğu için şanslıyız, çocuk olduğu müddetçe bizim işimiz olacak. Bu işin de güzel yanı burada görebileceğiniz gibi, burada bu işi iyi yapan başarılı yüzlerce insan var, hepsi içindeki çocuğu yaşatan insanlardır. Bu mesleği diğerlerinden ayıran en önemli unsur içinizdeki çocuğu yaşatabildiğiniz sürece bu işi başarıyla yapabilirsiniz, burası bunu yaşadığımız bizim için eğlenceli ve keyifli bir fuar.”

KENDİNİZİ GELİŞTİRDİĞİNİZ SÜRECE BU İŞTE ŞANSINIZ VAR
Üretime yeni başlayan bir firma olarak, imalatta yaşadığınız sorunlar nelerdir?

“Bizim imalat kültürümüz, var olanla değil olanın üstüne bir şey katmak üzerine kurulu. Türkiye koşullarında imalat yapmak zor. Şüphesiz bu işte dünyada iddialı olabilmek için imalatı belirleyen unsurları da ucuza maletmeniz gerekiyor. İmalatın temel prensibi şu ki, ülke bir
şirket gibidir yani dışarıya satıp ülkeye gelir getirmeniz gerekir. Bizim en temel sorunumuz imalat girdilerini ucuza mal edememek. Ondan sonra Ar-Geler gelir yani ürün tasarlamak, ürün geliştirmek. Bunları yapabildiğiniz sürece başarılı olursunuz. Biz yıllarca Çin’le iş yaptık. Çin’in başlangıcı da bugünkü Türkiye gibiydi ve bizim şu an çok başarılı arkadaşlarımız var yani bu sektörde iyi olan, kendini geliştirebilen için her zaman ekmek var.

Bu işte ticari kaygılar da olabilir ama bu işi severseniz, kendinizi geliştirebilirsiniz, geliştirdiğiniz sürece bu işte şansınız var. İmalat sadece bizde değil her yerde gerçekten zordur ama bu işin bir ticari boyutu yanında akademik boyutu da olmalı. Yani bir ürünü yapmak değil, bence asıl önemli olan bir ürünü tasarlamak, yenilikler önemli çünkü onlarca yüzlerce firma aşağı yukarı aynı ürünleri yapar hale geldik ama bunların içinden sıyrılabilenler başarılı oluyor.”

DÜNYANIN EN GÜZEL MESLEĞİ
Sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız varmı?

“Umarım yıllarca birlikte olabilme şansını buluruz, her yıl böyle bir buluşmayı yaparız, burası hepimiz için çok önemli bir buluşma noktası yani birbirimizi özlüyoruz ve fuarla birlikte oluyoruz, dertlerimizi dinliyoruz. Oyuncak sektörü kocaman bir aile, bizler de bu ailenin fertleriyiz ve işimize öyle bakıyoruz. Bazen eksiklerimiz, kaybettiklerimiz, kazandıklarımız oluyor. Çocuklarımız büyüyor, ikinci kuşaklar, 3üncü kuşaklar işe katılıyor yani aile gibi. Her geçen gün büyüyoruz, bu noktada bize olumlu katkı sağlayan bu fuarı düzenleyenler için de müteşekkiriz. İlerleyen zamanda yeni kuşaklar işbaşına geçecek, umarım bizim de çocuklarımız devam ederler ama sonuçta onların bilecekleri iş ama biz yaşadığımız sürece bu işe devam garantisini verebiliriz. Teşekkür eder, herkese saygılarımızı sunarız.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir